Σχολική χρονιά 2022-2023

Ενημέρωση σχετικά με τα εκπαιδευτικά προγράμματα και τις επισκέψεις στο Μουσείο τη σχολική χρονιά 2022-2023.

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα και οι σχολικές επισκέψεις στο Εθνικό ιστορικό Μουσείο είναι δωρεάν.

Για τα εκπαιδευτικά προγράμματα οι κρατήσεις θα γίνονται ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του Μουσείου από τις 4 Οκτωβρίου 2022. Πληροφορίες για το κάθε πρόγραμμα είναι διαθέσιμες στο αντίστοιχο πεδίο.

Για επισκέψεις σχολείων μεταξύ Τρίτης και Παρασκευής, οι κρατήσεις θα γίνονται ηλεκτρονικά μέσα από την ιστοσελίδα του Μουσείου. Τα σχολεία που επιθυμούν να επισκεφθούν το ΕΙΜ τα Σαββατοκύριακα μπορούν να κλείσουν την επίσκεψή τους τηλεφωνικά επικοινωνώντας με το 210-3237617 (εσωτ. 103, 203). Η διάρκεια της επίσκεψης είναι μία ώρα και περιλαμβάνει περιήγηση στη μόνιμη έκθεση, στην εκάστοτε περιοδική έκθεση, καθώς και στην επετειακή έκθεση "ΕΠΑΝΑCYΣΤΑΣΗ ΄21" η οποία είναι αφιερωμένη στα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση. Στις δύο πρώτες (μόνιμη και περιοδική έκθεση) είναι στη διακριτική ευχέρεια κάθε σχολείου να έχει δικό του ξεναγό. Στην επετειακή έκθεση οι μαθητές περιηγούνται με τη βοήθεια επιστημονικού συνεργάτη του Μουσείου. Μέγιστος αριθμός 50 μαθητές.

Επιπλέον, για την καλύτερη προετοιμασία της επίσκεψης ή και για ανάλυση των θεματικών ενοτήτων της επετειακής έκθεσης στην τάξη, οι εκπαιδευτικοί μπορούν να αξιοποιήσουν την Ψηφιακή Ξενάγηση της έκθεσης. Οι σχολικές ομάδες μπορούν να επιλέξουν να εξετάσουν θέματα όπως: ο προεπαναστατικός κόσμος, τα Οθωμανικά Βαλκάνια, ποιοι ήταν οι αγωνιστές, πώς πολεμούσαν, τα όπλα τους και η χρήση τους, η καθημερινότητά τους, η πίστη, η επιστήμη και οι δεισιδαιμονίες, ο θάνατος στη μάχη, οι γυναίκες, τα παιδιά, η αιχμαλωσία και η προσφυγιά, η συμπαράσταση από ανθρώπους από όλο τον κόσμο, οι εφημερίδες του Αγώνα, οι πολιτικές διακηρύξεις και τα Συντάγματα των αγωνιστών, η δημιουργία του νεοελληνικού κράτους, οι αλλαγές που επέφερε η Επανάσταση, η δικαίωση ή όχι των αγωνιστών.

Το Μουσείο ανοίγει κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης (210-3237617, εσωτ. 103 και 203) σε απογευματινές ώρες για να υποδεχτεί Εσπερινά Σχολεία και Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας, τα οποία κατά καιρούς υποδέχονται επιστημονικοί συνεργάτες του Μουσείου.

Σεπτέμβριος - Ιούνιος
Τρίτη - Παρασκευή: 09.00-16.00
Σάββατο - Κυριακή: 10.00-16.00
Ιούλιος- Αύγουστος
Τρίτη - Κυριακή: 10.00- 16.00
Ώρα τελευταίας προσέλευσης: 15.30
Ιστορική Οικία Λαζάρου Κουντουριώτη & Οικία και Ατελιέ Τέτση (Ύδρα): 4€
Το Πωλητήριο του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου εξυπηρετεί τους επισκέπτες από Τρίτη έως Κυριακή και ώρες 09:00-16:00.