Πενάκια... "εφ' όπλου"! Ο Ελληνοιταλικός πόλεμος στις γελοιογραφίες της εποχής

Κείμενα-επιμέλεια: Νατάσα Καστρίτη. Αθήνα 2012.

Η έκδοση παρουσιάζει ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα των γελοιογραφιών που δημοσιεύτηκαν στον ελληνικό τύπο και σε επιστολικά δελτάρια στη διάρκεια του ελληνοϊταλικού πολέμου του 1940-1941 και σήμερα ανήκουν στη Συλλογή του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου. Επιχειρείται έτσι μια διαφορετική προσέγγιση του πολέμου, που προβάλει τη δυναμική της γελοιογραφίας ως πηγή τεκμηρίωσης ενός ιστορικού γεγονότος και ως σταθερό αποδέκτη και εκφραστή της σύγχρονης επικαιρότητας.

"Στην Ελλάδα, δυο πράγματα δεν έλειπαν από τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων, το χειμώνα του 1940-1941: Οι εξελίξεις στο μέτωπο και η γελοιογραφία της ημέρας: σατιρικά σκιτσάκια όπου απελπισμένοι Ιταλοί έρχονταν αντιμέτωποι με αγέρωχους εύζωνες, στράφηκαν αμείλικτα ενάντια στον εισβολέα με καίρια αν και, φαινομενικά, ανάλαφρα χτυπήματα. Αυτές οι συνθέσεις αντικατοπτρίζουν, με τον καλύτερο τρόπο, το πνεύμα που επικρατούσε στα μετόπισθεν, την περίοδο του πολέμου..."