Η κάθε επίσκεψη διαρκεί μία ώρα κατά την οποία οι μαθητές περιηγούνται στη μόνιμη έκθεση του Μουσείου και στην ή τις εκάστοτε περιοδικές εκθέσεις, με την καθοδήγηση των καθηγητών τους ή ξεναγού της επιλογής τους.
Για να κάνετε την κράτησή σας ακολουθείστε τον σύνδεσμο: Κατηγορίες Εκδηλώσεων (nhmuseum.gr) ο οποίος οδηγεί σε δύο διαφορετικές κατηγορίες σχολικών δραστηριοτήτων α) εκπαιδευτικά προγράμματα και β) σχολικές επισκέψεις. Επιλέγετε το β) σχολικές επισκέψεις.
Βήματα διαδικασίας κράτησης:
Α) επιλέξτε μεταξύ των παρακάτω ραντεβού:
- 9:00-10:00
- 10:00-11:00
- 11:00-12:00
- 12:00-13:00
- 13:00-14:00
- 14:00-15:00
Β) Μετά την επιλογή της ώρας εμφανίζεται ο αντίστοιχος πίνακας με τις προγραμματισμένες ημερομηνίες επίσκεψης έως το τέλος του σχολικού έτους 2024-2025. Επιλέγετε την ημερομηνία και συμπληρώνετε μία φόρμα συμμετοχής στην οποία θα σας ζητηθούν: το ονοματεπώνυμο του εκπαιδευτικού που θα συνοδεύσει τους μαθητές, ένα τηλέφωνο επικοινωνίας και ένα e-mail είτε του εκπαιδευτικού είτε του σχολείου, το όνομα του σχολείου και ο αριθμός των παιδιών (έως 50).
* Σε περίπτωση που την κράτηση έχει αναλάβει εξωτερικός συνεργάτης του σχολείου, δεν θα πρέπει να χρησιμοποιήσει τα προσωπικά του στοιχεία, αλλά τα παραπάνω.
Γ) Μετά την συμπλήρωση της φόρμας κάνετε υποβολή. Αυτόματα λαμβάνετε ένα e-mail επιβεβαίωσης στη διεύθυνση που έχετε δηλώσει.
Σε περίπτωση ακύρωσης επικοινωνείτε τηλεφωνικά με το 210-3237617 (εσωτ. 213).
Τα σχολεία που επιθυμούν να επισκεφθούν το Μουσείο τα Σαββατοκύριακα μπορούν να κλείνουν την επίσκεψή τους τηλεφωνικά στο 210-3237617 (εσωτ. 103, 203).
Το Μουσείο υποδέχεται Εσπερινά Σχολεία και Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης (210-3237617, εσωτ. 103 και 203).