Εγκαίνια της έκθεσης ΕΠΑΝΑCYΣΤΑΣΗ '21: ΗΠΕΙΡΟΣ

Το Σάββατο, 29 Μαΐου 2021, στο Μουσείο Αργυροτεχνίας στα Ιωάννινα, εγκαινιάστηκε με επιτυχία η έκθεση "ΕΠΑΝΑCYΣΤΑΣΗ '21: Ήπειρος".

Στην εκδήλωση απηύθυναν χαιρετισμό ο Πρόεδρος του Πολιτιστικού Ιδρύματος Ομίλου Πειραιώς, κύριος Γιώργος Χαντζηνικολάου και η Πρόεδρος της Ιστορικής και Εθνολογικής Εταιρείας της Ελλάδος κ. Φανή Μαλλούχου-Tufano. Παρέστησαν μεταξύ άλλων ο Περιφερειάρχης Ηπείρου, κ. Αλέξανδρος Καχριμάνης, ο Δήμαρχος Ιωαννιτών κ. Μωυσής Ελισάφ, ο βουλευτής Ιωαννίνων κ. Σταύρος Καλογιάννης, η βουλευτής Ιωαννίνων κ. Μαρία Κεφάλα, ο Αντιπρύτανης του Πανεπιστήμιου Ιωαννίνων κ. Σταύρος Νικολόπουλος, η Διευθύντρια Νεότερης Πολιτιστικής Κληρονομιάς του ΥΠΠΟΑ, κ. Βίλλυ Φωτοπούλου , η αν. προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ιωαννίνων κ. Βαρβάρα Παπαδοπούλου, ο κ. Γιώργος Κορμάς, μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του ΠΙΟΠ.

Η έκθεση, που εντάσσεται στο επετειακό πρόγραμμα του ΕΙΜ «ΕΠΑΝΑCYΣΤΑΣΗ ’21» και πραγματοποιείται στο πλαίσιο των Επετειακών Δράσεων της Τράπεζας Πειραιώς για τα 200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821, τελεί υπο την αιγίδα του υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού.

Έκθεση εικόνων