Ας γνωρίσουμε το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο

Απευθύνεται σε παιδιά Νηπιαγωγείου. Μέγιστος αριθμός: 45 μαθητές.

Τα παιδιά μέσα από πολυαισθητηριακές δραστηριότητες, όπως η ένδυση με παραδοσιακές φορεσιές, έρχονται σε επαφή με τις σημαντικότερες Συλλογές του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου. Με ερευνητική διάθεση και αλληλεπίδραση με τους εμψυχωτές, κατανοούν την έννοια της συλλογής μέσα από την ομαδοποίηση ορισμένων αντικειμένων από τη Μόνιμη Έκθεση του Μουσείου.

Για την ολοκληρωμένη προετοιμασία των νηπίων για το πρόγραμμα διατίθεται δωρεάν μουσειοσκευή με εκδόσεις του Μουσείου σχετικές με φορεσιές, κοσμήματα, σημαίες και τη Μόνιμη Έκθεση, ένα παιχνίδι ταξινόμησης με κάρτες, αντίγραφα σημαιών και δύο αντίγραφα παραδοσιακών ενδυμασιών για να ντυθούν και να φωτογραφηθούν όλα τα παιδιά εκ περιτροπής.

Κάθε Τετάρτη: 10:30-12:30, Αίθουσες Μόνιμης Έκθεσης - Αίθουσα Κοινοβουλίου

Ερμηνεία-υπεύθυνες επικοινωνίας: Μαίρη Καπότση και Άννα Κάνδια, τηλ. 210-3237617 (εσωτ. 108 και 109 αντίστοιχα)

Το κόστος για την παρακολούθηση του προγράμματος είναι δύο (2) ευρώ για κάθε μαθητή και καταβάλλεται στο λογιστήριο του Μουσείου πριν την έναρξη.

Για την ημερομηνία έναρξης των ηλεκτρονικών κρατήσεων θα υπάρξει ανακοίνωση στα μέσα Σεπτεμβρίου.

Σε περίπτωση ακύρωσης επικοινωνείτε τηλεφωνικά με το 210-3237617 (εσωτ. 213).