Εκπαιδευτικά προγράμματα 2024-2025 - Οδηγίες δήλωσης συμμετοχής

Τη νέα σχολική χρονιά θα πραγματοποιηθούν εννέα εκπαιδευτικά προγράμματα. Αναλυτική περιγραφή υπάρχει στα επιμέρους πεδία. Ημερομηνία έναρξης κρατήσεων: Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου 2024 και ώρα 10:00.

Η δήλωση συμμετοχής σε όλα τα προγράμματα γίνεται ηλεκτρονικά εκτός από το πρόγραμμα «Αναζητώντας το κρυμμένο κειμήλιο», για το οποίο επικοινωνείτε τηλεφωνικά με το 210-3237617 (εσωτ. 106, 107, 109) ή με το e-mail Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΚΡΑΤΗΣΗΣ:

Για να κάνετε την κράτησή σας ακολουθήστε  τον σύνδεσμο: Κατηγορίες Εκδηλώσεων (nhmuseum.gr), ο οποίος οδηγεί σε δύο διαφορετικές κατηγορίες σχολικών δραστηριοτήτων:

• Εκπαιδευτικά προγράμματα
  • Σχολικές επισκέψεις

Α) Επιλέγετε το Εκπαιδευτικά προγράμματα και στη συνέχεια μεταξύ των παρακάτω προγραμμάτων:

• Ας γνωρίσουμε το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο (Νηπιαγωγείο)
  • Γνωριμία με τις ελληνικές παραδοσιακές φορεσιές (Α΄  & Β΄  Δημοτικού)
  • Ο Αγώνας του '21 μέσα από τα μάτια του μικρού Νικήτα (Α΄ , Β’, Γ’ & Δ’ Δημοτικού)
  • Γαλανόλευκη η θωριά σου (ΣΤ΄  Δημοτικού)
  • Όψεις τις καθημερινής ζωής των Ελλήνων (18ος-19ος αι.) (ΣΤ΄  Δημοτικού & Γ΄  Γυμνασίου)
  • Βιντεοσκοπώντας το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο "Με τη ματιά των εφήβων" (Γυμνάσιο & Λύκειο)
  • Ταξίδι μουσικό στα χρόνια του Αγώνα (μουσικά-καλλιτεχνικά σχολεία ή τμήματα που συνοδεύονται από εκπαιδευτικό-μουσικό)
  • Φροντίδα -προληπτική συντήρηση συλλογών (για κάθε βαθμίδα εκπαίδευσης & ενήλικες)

Β) Μετά την επιλογή εμφανίζονται η ημερομηνία έναρξης του προγράμματος και σύντομες πληροφορίες.

Γ) Πατώντας το "Επιλέξτε ημερομηνία" στο τέλος του κειμένου, εμφανίζεται ο πίνακας με τις προγραμματισμένες ημερομηνίες έως το τέλος του σχολικού έτους

Δ) Από τον πίνακα επιλέγετε την ημερομηνία που επιθυμείτε και συμπληρώνετε τη φόρμα συμμετοχής, στην οποία θα σας ζητηθούν: 1) το ονοματεπώνυμο του εκπαιδευτικού που θα συνοδεύσει τους μαθητές, 2) ένα τηλέφωνο επικοινωνίας και ένα e-mail είτε του εκπαιδευτικού είτε του σχολείου, 3) το όνομα του σχολείου και 4) ο αριθμός των μαθητών (για κάθε πρόγραμμα ορίζεται μέγιστος αριθμός συμμετοχής μαθητών).

* Σε περίπτωση που την κράτηση έχει αναλάβει εξωτερικός συνεργάτης του σχολείου, δεν θα πρέπει να χρησιμοποιήσει τα προσωπικά του στοιχεία, αλλά τα παραπάνω

Γ) Μετά την συμπλήρωση της φόρμας κάνετε υποβολή. Αυτόματα λαμβάνετε ένα e-mail επιβεβαίωσης στη διεύθυνση που έχετε δηλώσει.

Σε περίπτωση ακύρωσης επικοινωνείτε τηλεφωνικά με το 210-3237617 (εσωτ. 213).

Ελεύθερη είσοδος: 1η Κυριακή κάθε μήνα (Νοέμβριος-Φεβρουάριος), 25η Μαρτίου, 18η Μαΐου, 28η Οκτωβρίου