Ο Αγώνας του ΄21 μέσα από τα μάτια του μικρού Νικήτα

Εκπαιδευτική δράση για οικογένειες

Ο Νικήτας, ένα παιδί από τα πολλά άγνωστα παιδιά που πήραν μέρος στον Άγώνα του ΄21, κάθε Σαββατοκύριακο προσκαλεί τους μικρούς επισκέπτες να φορέσουν τα μαγικά του τσαρούχια και να ακολουθήσουν τα βήματά του στο Μουσείο.

Η οικογένεια παραλαμβάνει από την είσοδο την τσάντα του προγράμματος μέσα στην οποία υπάρχουν ένα ζευγάρι "μαγικά" τσαρούχια (μέχρι 39 νούμερο) για κάθε παιδί της οικογένειας, ένα φυλλάδιο-παιχνίδι με την αφήγηση του μικρού Νικήτα που καθοδηγεί τα παιδιά στο μουσείο και ένα παιχνίδι με κάρτες ιστορικών γνώσεων για τους μεγάλους.

Αφού ο μικρός Νικήτας σας ξεναγήσει στις Συλλογές του Μουσείου μια έκπληξη σας περιμένει...

Ελεύθερη συμμετοχή