"ξόμπλια. ΠΛΟΥΜΙΔΙΑ & ΣΤΟΛΙΣΜΑΤΑ"

Διάρκεια Έκθεσης
28 Μαΐου - 15 Ιουλίου 2022
Ώρες Λειτουργίας
11:00-13:00 & 18:30-20:30
Λαογραφικό Μουσείο Κυπαρισσίας
Η έκθεση φιλοξενείται από τον Δήμο Τριφυλίας.

Στο πλαίσιο της διοργάνωσης της Εαρινής Συνάντησης των μελών χωρών του CIOFF του Ν. Τομέα της Ευρώπης (26-30/5/2022) στον Δήμο Τριφυλίας, η Κοινοφελής Επιχείρηση του Δήμου φιλοξενεί την έκθεση «Ξόμπλια, πλουμίδια & στολίδια με έργα εμπνευσμένα από την συλλογή του ΕΙΜ.

Το Μουσείο συμμετέχει με την αποστολή κοσμημάτων και εξαρτήματα φορεσιών (μαντίλι, γιλέκο, ποδιά) από τη λαογραφική του συλλογή.

Η έκθεση, που παρουσιάστηκε από τις 19 Δεκεμβρίου 2018 έως και τις 2 Ιουνίου 2019 στις αίθουσες της Λαογραφικής Συλλογής με τις σπάνιες και ανεκτίμητες Φορεσιές του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου, και με τη συμμετοχή του ανθού των Ελλήνων δημιουργών που αντλούν έμπνευση από τη διαχρονία του παραδοσιακού ελληνικού ενδύματος, των οργανικών υλικών του και των μονάκριβων συνοδευτικών κοσμημάτων του, έχοντας σημειώσει ιδιαίτερη επιτυχία και αξιοσημείωτη επισκεψιμότητα στην Αθήνα, μεταφέρθηκε από τα μέσα Ιουνίου έως το τέλος Οκτωβρίου 2019 στην Ιστορική Οικία Λαζάρου Κουντουριώτη στην Ύδρα.

Συμμετέχουν με δημιουργίες τους οι καλλιτέχνες: Βάσια Αδάμου-Βανέζη, Χριστίνα Αθανασούλα-Μαντζαβίνου, Κατερίνα Αναστασίου, Νεκτάριος Αποσπόρης, Κώστας Αργυρίου, Άννυ Αρχιμανδρίτου, Άννα Αχιλλέως, Ειρήνη Βογιατζή, Μίκα Βογιατζή, Έλενα Βότση, Μάριος Βουτσινάς, B612, Μαίρη Γαλάνη-Κρητικού, Μαρία Γέρουλα, Μαρία Γιαννακάκη, Τάσσα-Θεοχάρις Γκανίδου, Πέννυ Γκέκα, Άκης Γκούμας, Γεωργία Γκρεμούτη, Μαρία Γρηγορίου, Χριστίνα Δάρρα, Μαρία Διακοδημητρίου, Άννα Θεοχαράκη, Κατερίνα Ιωαννίδη, Σταυρούλα Καζιάλε, Δέσποινα Καλλιγά, Βάσω Καλουδιώτη, Τίνα Καραγεώργη, Βούλα Καραμπατζάκη, Άννα Κίτσου, Μάρω Κορνηλάκη, Άγγελος Κωνσταντακάτος, Λούλα Λεβέντη, Εύα & Κατερίνα Μακρυγιάννη, Μαρία Μάστορη, Τάσος Μαντζαβίνος, Βαρβάρα Μαυρακάκη, Γεωργία Μπλιάτσου, Δημήτρης Ξανθούλης, Απόστολος Παπαγεωργίου, Γιάννης Παπαγιαννούλης, Σοφία Παπακώστα, Σοφία Πάσχου, Βάλια Πλαΐνη, Βαγγέλης Πολύζος, Γιώργος Πολύζος, Κλάρα Πουλαντζά, Αγγελική Πραγαλή, Παναγιώτης Προσαλέντης, Έφη Σδούκου, Ελένη Σιούστη, Χριστίνα Σούμπλη, Sugarline productions (Κατερίνα Γεωργουδάκη), Κωνσταντίνα Τζαβιδοπούλου, Γιάννης Τσαλαπάτης, Αλεξάνδρα Τσουκαλά, Threads of patience (Ειρήνη Γκόνου & Κλεοπάτρα Τσαλή), Λιλή Φραγκάκη, Κατερίνα Ψωμά.

Επιμέλεια: Ίρις Κρητικού

Περισσότερες πληροφορίες στο τηλ 2761360025 (κα Στυλιανού Φωτεινη)