Η Ελληνική Επανάσταση σε ευρωπαϊκές πορσελάνες

Διάρκεια Έκθεσης
Τέλη Δεκεμβρίου 2018 - Μάρτιος 2019.
Ώρες Λειτουργίας
Τρίτη-Κυριακή, 08:30 - 14:30
Τοποθεσία
Εθνικό Ιστορικό Μουσείο - Αίθουσα Συνεδριάσεων Παλαιάς Βουλής
Έκθεση με φιλελληνικές σειρές αντικειμένων ευρωπαϊκών εργαστηρίων πορσελάνης από τη Συλλογή του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου.

Στην έκθεση παρουσιάζονται αντικείμενα ευρωπαϊκών εργαστηρίων πορσελάνης, στην πλειονότητά τους πιάτα, διακοσμημένα με σκηνές από τον ελληνικό αγώνα της ανεξαρτησίας, εκτίθενται από κοινού με τα έργα χαρακτικής από τα οποία εμπνέονται.

Πρόκειται για τις γνωστές φιλελληνικές σειρές των γαλλικών εργοστασίων Choisy, Montereau και Toulouse, που κοσμούνται με παραστάσεις του Γάλλου ζωγράφου Karl Loeillot, καθώς επίσης για σειρές γερμανικών πιάτων, κυρίως του εργοστασίου Schramberg, με θέματα από τις συνθέσεις του Peter von Hess.

Είσοδος ελεύθερη