Διαγωνισμός γαλλόφωνου κόμικ, με θέμα την Επανάσταση του 1821

Το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο Ελλάδος, το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος, η Εθνική βιβλιοθήκη της Γαλλίας (BNF) οργανώνουν διαγωνισμό δημιουργίας γαλλόφωνου κόμικ.

Στο πλαίσιο των δράσεων Γαλλία – Ελλάδα: 200 χρόνια Ελληνογαλλικής φιλίας και συνεργασίας με αφορμή τους εορτασμούς των 200 χρόνων από την ελληνική Επανάσταση του 1821, το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος, η Εθνική βιβλιοθήκη της Γαλλίας (BNF) και το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο Ελλάδος οργανώνουν ένα διαγωνισμό δημιουργίας γαλλόφωνου κόμικ, με τη βοήθεια μιας δωρεάν εφαρμογής για υπολογιστή, smartphone και τάμπλετ : BDNF – La fabrique à BD

Με λίγα μόνο κλικ, θα μπορούν οι συμμετέχοντες να δημιουργήσουν μια σελίδα κόμικ στα γαλλικά ή ένα meme (δηλαδή ένα καρέ), χρησιμοποιώντας δικά τους αρχεία ή εικόνες από το ψηφιακό αρχείο του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου, διαθέσιμες στην ειδική εφαρμογή της BnF.

Οι καλύτερες δημιουργίες θα αναρτηθούν στα κοινωνικά δίκτυα του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος και θα λάβουν το βραβείο σχολείων και το βραβείο κοινού, τα οποία θα απονέμει μια κριτική επιτροπή, αποτελούμενη από εκπροσώπους του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου, του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος και μια ομάδα Ελλήνων ειδικών.

Οι βραβευμένες δημιουργίες θα εκτεθούν στο Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος.

Διάρκεια :
Ευρύ κοινό : 17 Μαΐου – 15 Νοεμβρίου 2021
Σχολεία : 27 Σεπτεμβρίου – 15 Νοεμβρίου 2021

Για περισσότερες πλροφοριες και για να κατεβάσετε την εφαρμογή επισκεφθείτε τη σελίδα του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος.