2 & 6 Αυγούστου - Ξεναγήσεις στην έκθεση: «Σέ γνωρίζω ἀπό τήν ὄψι: Πρόσωπα του ’21»

Τετάρτη 2 και Κυριακή 6 Αυγούστου 2023. 'Ωρα: 11.00. Είσοδος ελεύθερη. Περιορισμένος αριθμός θέσεων. Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής.

Την Τετάρτη 2 και την Κυριακή 6 Αυγούστου 2023 και ώρα 11.00, θα πραγματοποιηθούν ξεναγήσεις στη νέα περιοδική έκθεση του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου «Σέ γνωρίζω ἀπό τήν ὄψι: Πρόσωπα του ’21», από τις επιμελήτριες της έκθεσης Ίριδα Κρητικού, Παναγιώτα Παναρίτη και Βένια Βογιατζή.

Στην έκθεση παρουσιάζονται έργα σύγχρονων καλλιτεχνών, εμπνευσμένα από τον ελληνικό Αγώνα της Ανεξαρτησίας, σε συνομιλία με κειμήλια του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου. Η έκθεση αφιερώνεται στα 200 χρόνια από τη συγγραφή του έργου «Ὕμνος εἰς τήν Ἐλευθερίαν» του Διονύσιου Σολωμού, η ποίηση του οποίου, με την κραταιά εικονοπλαστική της δύναμη, έρχεται να νοηματοδοτήσει τα εκθέματα και να καταδείξει την ανεξίτηλη επίδραση του σολωμικού λόγου στη νεοελληνική ποίηση.

Είσοδος ελεύθερη. Περιορισμένος αριθμός θέσεων. Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στους παρακάτω συνδέσμους:

Τετάρτη 2  Αυγούστου: Ξενάγηση στην περιοδική έκθεση: «Σέ γνωρίζω ἀπό τήν ὄψι: Πρόσωπα του ’21» - Ξεναγήσεις (nhmuseum.gr)

Κυριακή 6 Αυγούστου: Ξενάγηση στην περιοδική έκθεση: «Σέ γνωρίζω ἀπό τήν ὄψι: Πρόσωπα του ’21» - Ξεναγήσεις (nhmuseum.gr)