"National Identities and Museums: Inclusive? Exclusive?"

Διοργάνωση Ημερίδας. Παρασκευή 3 Απριλίου 2015, ώρα 15:00 - 18:00.

Η ημερίδα διοργανώνεται από το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο σε συνεργασία με τη Διεθνή Ένωση Μουσείων Ιστορίας και το Ελληνικό Τμήμα του ICOM.

• Φίλιππος Μαζαράκης-Αινιάν, Επιμελητής, ΕΙΜ, The exhibition “Imagining the Balkans: a new cooperative approach in the museum presentation of a contentious issue".
  • Ana Stolic, τέως Διευθύντρια, Ιστορικό Μουσείο Σερβίας, Βελιγράδι, "The Balkans: social region or boiling pot of nations?".
  • Δημήτρης Πλάντζος, Επίκουρος Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Αθηνών, "Ancient ruins, national ideologies".
  • Αλεξάνδρα Μπούνια, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Πανεπιστήμιο Αιγαίου, "National Museums and visitor evaluation: the EUNAMUS project".
  • Ulrike Kretschmar, Διευθύντρια Τμήματος, Γερμανικό Ιστορικό Μουσείο (DHM), Βερολίνο, "Working with difficult issues: the DHM experience".

Θα ακολουθήσει συζήτηση με το κοινό.
Γλώσσα ημερίδας: Αγγλικά

Το ίδιο βράδυ στις 20:00, μετά το πέρας της ημερίδας, θα γίνει προβολή της ταινίας "Πόλεμος και Ειρήνη στα Βαλκάνια", παραγωγή του Goethe Institute Αθηνών και της Anemon Productions.

Είσοδος ελεύθερη

Αρχεία