CollectionCare

Ένα καινοτόμο ερευνητικό έργο για την προληπτική συντήρηση μουσειακών συλλογών.

Το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο συμμετέχει στο τριετές ερευνητικό έργο CollectionCare: Innovative and Affordable Service for the Preventive Conservation Monitoring of Individual Cultural Artefacts during Display, Storage, Handling, and Transport, το οποίο υλοποιείται στο πλαίσιο του Προγράμματος Horizon 2020 της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Grant Agreement No 814624).

Στόχος του CollectionCare είναι να αναπτύξει ένα καινοτόμο σύστημα προληπτικής συντήρησης μουσειακών συλλογών. Αξιοποιώντας τεχνολογίες από το Διαδίκτυο των Πραγμάτων (IoT), σχεδιάζονται πρωτότυπες συσκευές, οι οποίες θα καταγράφουν διαρκώς τις περιβαλλοντικές συνθήκες έκθεσης, αποθήκευσης και μεταφοράς ποικίλων αντικειμένων από συλλογές ευρωπαϊκών μουσείων. Οι πληροφορίες που θα συλλέγονται για το μικροκλίμα των αντικειμένων θα αναλύονται αμέσως, σε συσχετισμό με προηγμένα πρότυπα φθορών, επιτρέποντας στους συντηρητές κάθε μουσείου να εκτιμήσουν την εξέλιξη της φθοράς των αντικειμένων και να προτείνουν εγκαίρως την κατάλληλη στρατηγική προληπτικής συντήρησης. Στο πλαίσιο του έργου διοργανώνεται, επίσης, μια σειρά από δράσεις που επιδιώκουν να ευαισθητοποιήσουν το κοινό, και ιδιαιτέρως τους νέους, για τη σημασία της προστασίας της πολιτιστικής κληρονομιάς.

Στο έργο, που συντονίζεται από το Πολυτεχνείο της Βαλένθια, συμμετέχουν δεκαεπτά (17) φορείς από το Βέλγιο, τη Γαλλία, τη Δανία, την Ελλάδα, την Ισπανία, την Ιταλία, τη Λετονία, την Ολλανδία και την Πολωνία. Συγκροτούν μία διεπιστημονική ομάδα εργασίας από ακαδημαϊκούς και ερευνητικούς φορείς (Uniwersytet Warszawski, Sapienza Università di Roma, Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler For Arkitektur Design Og Konservering, Technische Universiteit Eindhoven, Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts και Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry Polish Academy of Sciences), πολιτιστικούς οργανισμούς και μουσεία (Diputación Foral de Álava, The Ethnographic Open Air Museum of Latvia, Institut Valencià de Cultura, Koninklijke Musea Voor Kunst En Geschiedenis, The Royal Danish Collection, Ιστορική και Εθνολογική Εταιρεία της Ελλάδος), εταιρείες τεχνολογίας (Sigfox και Atos Spain SA), πολιτιστικής διαχείρισης (PostScriptum Communication Informatics), συντήρησης και αποκατάστασης μνημείων (CBC Conservazione Beni Culturali) και μεταφοράς έργων τέχνης (Van Kralingen BV).

Η Ιστορική και Εθνολογική Εταιρεία της Ελλάδος συμμετέχει ενεργά στο CollectionCare, τόσο στην ανάπτυξη του σχεδιαζόμενου συστήματος προληπτικής συντήρησης και τη δοκιμή του σε πραγματικές συνθήκες έκθεσης ιστορικών κειμηλίων από τις Συλλογές της, όσο και στις δράσεις εκπαίδευσης και δημοσιότητας του έργου.

Για περισσότερες πληροφορίες: www.collectioncare.eu

Πολυμέσα