Παρουσίαση έκδοσης: Ἡ Ἱστορία ἔχει πρόσωπο - Μορφὲς τοῦ 1821 στὴν Ἑλλάδα τοῦ Ὄθωνα ἀπὸ τὸν βέλγο διπλωμάτη Benjamin Mary

Ημ. εκδήλωσης
Παρασκευή 19 Νοεμβρίου 2021, ώρα 18:00
Παρασκευή 19 Νοεμβρίου 2021, ώρα 18:00. Παρακολουθείστε ζωντανά την εκδήλωση.

Την Παρασκευή 19 Νοεμβρίου και ώρα 18:00 παρουσιάζεται στην κεντρική αίθουσα του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου το λεύκωμα «Ἡ Ἱστορία ἔχει πρόσωπο - Μορφὲς τοῦ 1821 στὴν Ἑλλάδα τοῦ Ὄθωνα ἀπὸ τὸν βέλγο διπλωμάτη Benjamin Mary» που αποτελεί συνέκδοση της ΙΕΕΕ και του Ιδρύματος Σύλβιας Ιωάννου. Την εκδήλωση θα τιμήσει με την παρουσία της η Α.Ε. η Προέδρος της Δημοκρατίας Κατερίνα Σακελλαροπούλου.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης θα μιλήσουν ο Ιάκωβος Μιχαηλίδης, Καθηγητής Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, ο Πέτρος Παπαπολυβίου, Αναπληρωτής Καθηγητής Σύγχρονης Ελληνικής Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, η Δρ Μαριλένα Ζ. Κασιμάτη, Ιστορικός της Τέχνης και η Δρ Χαρίκλεια Γ. Δημακοπούλου, Ιστορικός των Θεσμών και επιστημονική επιμελήτρια έκδοσης.

Χαιρετισμό θα απευθύνουν ο Γενικός Γραμματέας της ΙΕΕΕ Θεμιστοκλής Π. Κοντογούρης και η Πρόεδρος του Ιδρύματος Σύλβιας Ιωάννου Άρτεμις Σκούταρη.

Την εκδήλωση θα συντονίσει η Αναπληρώτρια Διευθύντρια ΕΙΜ Δήμητρα Κουκίου.

Πολυμέσα