"Πόλεμος και Ειρήνη στα Βαλκάνια"

Προβολή ντοκιμαντέρ. Παρασκευή 3 Απριλίου, ώρα 20:00. Συνεργασία: Εθνικού Ιστορικού Μουσείου με το Ινστιτούτο Goethe Αθηνών και την Anemon Productions.

Στο ντοκιμαντέρ απεικονίζονται οι δραματικές αλλαγές στη ζωή των κατοίκων στα Βαλκάνια την περίοδο 1914-18, από τη Βοσνία και τη Σερβία έως τη Βουλγαρία, την Ελλάδα και την Οθωμανική Αυτοκρατορία.

Επικεντρώνεται στους αμάχους, για τους οποίους ο πόλεμος ήταν ιδιαίτερα σκληρός, προοιωνίζοντας τις ακρότητες του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου. Η ταινία βασίζεται σε σπάνια κινηματογραφικά φιλμ και φωτογραφίες από τα εθνικά αρχεία των Βαλκανίων και από συλλογές στην Ευρώπη, την Αυστραλία και τις ΗΠΑ, ενώ περιλαμβάνει ανέκδοτο υλικό που βρέθηκε στο πλαίσιο ειδικής συνεργασίας με το Eye Film Institute (Εθνικό Οπτικοακουστικό Αρχείο και Ταινιοθήκη της Ολλανδίας). Στην ταινία συμμετέχουν επίσης ιστορικοί από την Ελλάδα, τις βαλκανικές χώρες, την Τουρκία και την Ευρώπη, όπως οι Mark Mazower (University of Columbia), ChrisClark (Cambridge University), Jay Winter (Yale University), Halil Berktay (Sabanci University) και ο συγγραφέας Misha Glenny («The Balkans»). To ντοκιμαντέρ γυρίστηκε με αφορμή την εκατονταετηρίδα από τον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο, στο πλαίσιο του εγχειρήματος Πόλεμος και ειρήνη στα Βαλκάνια που, εκτός από την ταινία, περιλαμβάνει έκθεση φωτογραφίας, διαδικτυακή πλατφόρμα και εκπαιδευτικό πρόγραμμα για παιδιά.

Σκηνοθεσία: Ανδρέας Αποστολίδης. Ιστορικός Σύμβουλος: Χριστίνα Κουλούρη. Παραγωγή: ΑΝΕΜΟΝ / Γιούρι Αβέρωφ, Ρέα Αποστολίδη. Έρευνα: Λεωνίδας Λιάμπεης.

Είσοδος ελεύθερη