Σχολείο- Εθελοντισμός- Κοινωνία

5 Νοεμβρίου 2016, ώρα 10:00. Διοργάνωση Ημερίδας στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο.

Η ημερίδα τελεί υπό την Αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Δημοκρατίας κ. Προκοπίου Παυλοπούλου.

Η Ημερίδα πραγματοποιείται με τη στήριξη της Διοικούσας Επιτροπής των Προτύπων και Πειραματικών Σχολείων, του Συλλόγου "Όραμα Ελπίδας" - τράπεζας εθελοντών δοτών μυελού των οστών - και του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου, στο πλαίσιο της καθιέρωσης από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων το 2014, της 7ης Νοεμβρίου ως Σχολικής ημέρας αφιερωμένης στον Εθελοντισμό για την Αιμοδοσία και τον Μυελό των Οστών.

Το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο στηρίζει τη δράση του Εθελοντισμού για κοινωνική προσφορά στα παιδιά, εγκαινιάζοντας συνεργασία με το Σχολείο του Νοσοκομείου Παίδων "Αγία Σοφία" και Α. & Π. Κυριακού, με την εφαρμογή των εκπαιδευτικών προγραμμάτων του "Γαλανόλευκη η θωριά σου" και "Γνωριμία με τις ελληνικές παραδοσιακές φορεσιές" κατά το τρέχον έτος 2016-2017.