Τα ρολόγια τσέπης των Αγωνιστών του '21

Ημερολόγιο 2020. Επιμέλεια έκδοσης-κείμενα: Νικολέττα Ζυγούρη. Αθήνα 2019.

Το Hμερολόγιο 2020 του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου μας ταξιδεύει στον χρόνο, κυριολεκτικά και μεταφορικά, μέσα από τα ρολόγια τσέπης δεκαέξι ιστορικών προσώπων του 1821. Μεταξύ αυτών οι Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, Πετρόμπεης Μαυρομιχάλης, Μάρκος Μπότσαρης, Κανέλλος Δηλιγιάννης, Σπύρος Mήλιος, Γεώργιος Δαγκλής, Ιωάννης Μακρυγιάννης, οι λόγιοι κληρικοί Καλλίνικος Καστόρχης και Θεόκλητος Φαρμακίδης, ο λόγιος Γεώργιος Αινιάν, οι Φαναριώτες Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος και Ιωάννης Καρατζάς, οι καραβοκυραίοι της Ύδρας και των Σπετσών Λάζαρος Κουντουριώτης, Ανδρέας Μιαούλης και Ανδρέας Χατζηαναργύρου, αλλά και ο Ιωάννης Καποδίστριας.

Τα ρολόγια, που παρουσιάζονται στο Ημερολόγιο 2020 μαζί με τις προσωπογραφίες, τις βιογραφίες και τις υπογραφές των κατόχων τους, είναι κατασκευασμένα από σημαντικούς οίκους ωρολογοποιίας αγγλικής, γαλλικής, ελβετικής και αυστριακής προέλευσης. Φέρουν το καθένα τη σφραγίδα των τεχνολογικών επιτευγμάτων της εποχής τους, προβάλλοντας τις αισθητικές αξίες και τις κοινωνικές σχέσεις του κατόχου τους. Κάποια από αυτά προσφέρθηκαν ως πολύτιμα διπλωματικά δώρα σε σημαίνουσες προσωπικότητες του Αγώνα.