Τεκμήρια Ιστορίας - Μονογραφίες 2011

Επιμέλεια: Νατάσα Καστρίτη. Αθήνα 2011.

Η έκδοση περιλαμβάνει κείμενα των επιστημονικών συνεργατών του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου, εισηγήσεις που ανακοινώθηκαν σε πρόσφατα συνέδρια στα οποία εκπροσωπήθηκε το Μουσείο, πονήματα που προβάλλουν αντικείμενα – τεκμήρια ιστορικών γεγονότων ή εποχών.

Περιεχόμενα του τόμου:

• Νικολάου Γ., Η Ιστορική και Εθνολογική Εταιρεία της Ελλάδος. Η δεύτερη και η τρίτη δεκαετία της δράσης της (1893-1916).
  • Αργυριάδης-Καχρίλας Μ. – Μαζαράκης-Αινιάν Φ., Κλέφτες, Αρματολοί και αγωνιστές της Ελληνικής Επανάστασης: Όψεις τακτικής, νοοτροπίας και συμπεριφοράς των ατάκτων ελληνικών στρατιωτικών δυνάμεων κατά το 19ο αιώνα.
  • Κάνδια Α., Το Αιγαίο στα χέρια πειρατών και κουρσάρων.
  • Ζυγούρη Ν., Ο επενδύτης του ιερολοχίτη Κωνσταντίνου Ξενοκράτους.
  • Παναρίτη Π., Ευρωπαϊκές πορσελάνες με ελληνικά θέματα στη συλλογή του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου.
  • Κατσιμάρδου Ρ., Οι πρώτες αναστηλωτικές εργασίες στην Ακρόπολη.
  • Παπαναστασίου-Τσίγκρηλα Μ., Οι επιστολές του Ernst Ziller στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο.
  • Καστρίτη Ν., Ο Ρωσοτουρκικός Πόλεμος του 1877-1878 στην λαϊκή εικονογραφία. Τέσσερεις ρωσικές λαϊκές εικόνες στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο.
  • Βογιατζή Ιφ., Η προσωπογραφία του εθνικού ευεργέτη Ιωάννη Δημητρίου στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο.
  • Φακατσέλη Ο., Αναδεικνύοντας την τοπική ταυτότητα: η Λαογραφική Συλλογή του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου και η επικοινωνία της με το κοινό.
  • Τασιούλη Ν. – Κατσαδούρη Ε., Η εφαρμογή της τεχνικής του leaf casting στη συντήρηση του έντυπου βιβλίου "ΧΡΟΝΟΓΡΑΦΟΣ ΥΠΟ ΔΩΡΟΘΕΟΥ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗ ΜΟΝΕΜ ΒΑΣΙΑΣ, ΕΝΕΤΙΗΣΙΝ 1610".