Εκπαιδευτικό πρόγραμμα για οικογένειες: Ο Αγώνας του ΄21 μέσα από τα μάτια του μικρού Νικήτα

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα για οικογένειες. Για παιδιά από 7 έως 10 ετών.

Πραγματοποιείται σε ελεύθερη περιήγηση στη Μόνιμη Έκθεση με τη βοήθεια εκπαιδευτικού φυλλαδίου και παιχνιδιών. Ένας μικρός αγωνιστής του ’21 προσκαλεί τους μικρούς επισκέπτες να ακολουθήσουν τα βήματά του φορώντας τα μαγικά του τσαρούχια, για να τους αποκαλύψει ιστορίες από τον Αγώνα  «ζωντανεύοντας» τα όπλα, τα πορτραίτα και τα αντικείμενα των αγωνιστών του ’21.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε ηλικίες 7 έως 10 ετών, ωστόσο δεν είναι απαγορευτικό και για μικρότερες ηλικίες αν οι γονείς που συνοδεύουν τα παιδιά τούς διαβάσουν την αφήγηση του μικρού αγωνιστή και τα καθοδηγήσουν στην αναζήτηση των κειμηλίων  μέσα στο Μουσείο. Η διαδρομή αναζήτησης  ολοκληρώνεται με 12 στάσεις μέσα στο Μουσείο.

Για να είναι η επίσκεψη εξίσου ευχάριστη για τους γονείς όπως και για τα παιδιά, έχει σχεδιαστεί για τους γονείς ένα παιχνίδι ερωτήσεων γνώσεων  για ενήλικες με τον τίτλο «Γνωρίζεις ότι…», που τους επιτρέπει ακολουθώντας την ίδια διαδρομή να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους με ενδιαφέρουσες και όχι ευρέως γνωστές  πληροφορίες για τα κειμήλια των αγωνιστών του ’21.

Η συμμετοχή  στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα επιβαρύνεται μόνο με την αγορά του έντυπου υλικού του (5 ευρώ), το οποίο ωστόσο διατίθεται στην ιστοσελίδα μας ελεύθερα και σε ψηφιακή μορφή για εκτύπωση από τις οικογένειες που επιθυμούν να επισκεφθούν το Μουσείο.