Αόρατες Γυναίκες: Ρωξάνδρα Στούρτζα (μέρος 1ο)

Η Ρωξάνδρα Στούρτζα-Edling δραστηριοποιήθηκε υπέρ της οργάνωσης των σπουδών των ελληνοπαίδων στη Βιέννη, της περίθαλψης Ελλήνων προσφύγων και της διάδοσης της ελληνικής υπόθεσης στο εξωτερικό.

Το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο παρουσιάζει την σειρά podcast «Αόρατες Γυναίκες».
Γυναίκες από την Ελλάδα και την Ευρώπη που έζησαν και στήριξαν τον Αγώνα της Ελληνικής Επανάστασης: Η Ρωξάνδρα Στούρτζα, η Ευανθία Καΐρη, η Mary Shelley και η Sophie de Marbois μιλάνε μέσα δραματοποιημένες αφηγήσεις βασισμένες σε επιστολές, μαρτυρίες, απομνημονεύματα και μελέτες της ζωής και του έργου τους.

ΡΩΞΑΝΔΡΑ ΣΤΟΥΡΤΖΑ-EDLING (1786-1844)

Η Ρωξάνδρα Στούρτζα-Edling (1786 – 1844), γνωστή ίσως για τον ανεκπλήρωτο έρωτά της με τον Ιωάννη Καποδίστρια, ήταν μία δραστήρια γυναίκα με διαυγή πολιτική κρίση, στενές σχέσεις με την τσαρική αυλή και βαθιά αγάπη για την Ελλάδα. Συνέβαλε καθοριστικά στην ίδρυση σχολείων, ορφανοτροφείων και ενίσχυσε οικονομικά τον ελληνικό αγώνα της ανεξαρτησίας.

Κείμενο / Σκηνοθεσία: Αναστασία Κουμίδου

Ηχοτοπία: Θεόδωρος Λώτης

Έρευνα: Ρεγγίνα Κατσιμάρδου, Νατάσα Καστρίτη

Διανομή:

Ευανθία Καΐρη: Ηλέκτρα Γεννατά

Ιωάννης Καποδίστριας: Σπύρος Σταμούλης

Αφηγητής: Θανάσης Χαλκιάς

Αφηγήτρια: Αναστασία Κουμίδου

Μουσικοί:

Θεόδωρος Λώτης: σύνθεση, προγραμματισμός, ηχοληψία, προετοιμασμένο πιάνο

Γιώργος Σταυρίδης: Κρουστά

Ανδρέας Μνιέστρης: Σαξόφωνο

Χρίστος Παπαγεωργίου: Πιάνο

Rupert Dejonge: Κοντραμπάσο

Παναγιώτης Αμελίδης: Xaphoon

Agnese Banti, Τέρρυ Βακιρτζόγλου, Σοφιάννα Κάντα, Γιώργος Νικόπουλος: Φωνές

Ηχοληψία: Βίκτωρ Μαστέλα

Οργάνωση - Εκτέλεση Παραγωγής: ΑΜΚΕ Μάγμα

Η σειρά podcast  «ΑΟΡΑΤΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ» εντάσσεται στο πλαίσιο του επετειακού προγράμματος του ΕΙΜ ΕΠΑΝCYΣΤΑΣΗ 21 και υλοποιήθηκε με την στήριξη του Κοινωφελούς Ιδρύματος Ιωάννη Σπύρου Λάτση.

x latsi

Ελεύθερη είσοδος: 1η Κυριακή κάθε μήνα (Νοέμβριος-Φεβρουάριος), 25η Μαρτίου, 18η Μαΐου, 28η Οκτωβρίου