Αόρατες Γυναίκες: Μαίρη Σέλλεϋ

Η Μαίρυ Σέλλεϋ ήταν Αγγλίδα συγγραφέας και σύζυγος του ποιητή Πέρσυ Σέλλεϋ. Στήριξε την ελληνική υπόθεση, ενώ στην Πίζα της Ιταλίας γνώρισε και συναναστράφηκε τον Αλέξανδρο Μαυροκορδάτο.

Το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο παρουσιάζει την σειρά podcast «Αόρατες Γυναίκες».
Γυναίκες από την Ελλάδα και την Ευρώπη που έζησαν και στήριξαν τον Αγώνα της Ελληνικής Επανάστασης: Η Ρωξάνδρα Στούρτζα, η Ευανθία Καΐρη, η Mary Shelley και η Sophie de Marbois μιλάνε μέσα δραματοποιημένες αφηγήσεις βασισμένες σε επιστολές, μαρτυρίες, απομνημονεύματα και μελέτες της ζωής και του έργου τους.

MARY SHELLEY (1797-1851)

Η «μικρούλα Μαίρη» η κόρη του William Godwin και της Mary Wollstonecraft, έμελλε να γίνει πιο διάσημη από τους επιφανείς γονείς της. Είναι γνωστή ως Mary Shelley, σύζυγος του Άγγλου ποιητή, φίλη του Λόρδου Byron, έμπιστη του Αλέξανδρου Μαυροκορδάτου. Συγγραφέας του Μοντέρνου Προμηθέα, του Frankenstein, του Τελευταίου Ανθρώπου και πολλών άλλων μυθιστορημάτων. Σε ηλικία μόλις 16 ετών γνώρισε τον 21 ετών Percy Shelley. Ήταν ένας έρωτας επαναστατικός, παθιασμένος, ένας έρωτας που πέρασε σκοτεινές εποχές αλλά ήταν πάντα ποτισμένος με έμπνευση, ποίηση, ιστορίες, ταξίδια και Ελλάδα.

Κείμενο / Σκηνοθεσία: Αναστασία Κουμίδου

Ηχοτοπία: Θεόδωρος Λώτης

Έρευνα: Ρεγγίνα Κατσιμάρδου, Νατάσα Καστρίτη

Μεταφράσεις:

Hellas: Μάριος Βύρωνος Ραϊζη

Queen Mab, The Last Man, Ημερολόγια: Αναστασία Κουμίδου

Συντελεστές:

Mary Shelley: Καλλιρρόη Μυριαγκού

Percy Shelley: Αντώνης Μυριαγκός

Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος: Γεράσιμος Γεννατάς

William Godwin /Hoggs /Lord Byron: Θανάσης Χαλκιάς

Μουσικοί:

Κοντραμπάσο: Αλίκη Καραλή

Πιάνο: Χρίστος Παπαγεωργίου

Προετοιμασμένο πιάνο, προγραμματισμός: Θεόδωρος Λώτης

Ηχοτοπία χορού, χορευτές: Χριστίνα Μερτζάνη, Ευάγγελος Πουλίνας

Κρουστά: Γιώργος Σταυρίδης

Μουσική, ηχογραφήσεις: Θεόδωρος Λώτης

Ηχοληψία: Βίκτωρ Μαστέλα

Οργάνωση - Εκτέλεση Παραγωγής: ΑΜΚΕ Μάγμα

Η σειρά podcast  «ΑΟΡΑΤΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ» εντάσσεται στο πλαίσιο του επετειακού προγράμματος του ΕΙΜ ΕΠΑΝCYΣΤΑΣΗ 21 και υλοποιήθηκε με την στήριξη του Κοινωφελούς Ιδρύματος Ιωάννη Σπύρου Λάτση.

x latsi

Ελεύθερη είσοδος: 1η Κυριακή κάθε μήνα (Νοέμβριος-Φεβρουάριος), 25η Μαρτίου, 18η Μαΐου, 28η Οκτωβρίου