Αόρατες Γυναίκες: Σοφί ντε Μαρμπουά-Λεμπρέν, Δούκισσα της Πλακεντίας (μέρος 2ο)

Η Γαλλοαμερικανίδα Σοφί ντε Μαρμπουά-Λεμπρέν, σύζυγος του Δούκα της Πλακεντίας (Piacenza) ενίσχυσε το φιλελληνικό κίνημα και στη συνέχεια εγκαταστάθηκε στην Ελλάδα.

Το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο παρουσιάζει την σειρά podcast «Αόρατες Γυναίκες».
Γυναίκες από την Ελλάδα και την Ευρώπη που έζησαν και στήριξαν τον Αγώνα της Ελληνικής Επανάστασης: Η Ρωξάνδρα Στούρτζα, η Ευανθία Καΐρη, η Mary Shelley και η Sophie de Marbois μιλάνε μέσα δραματοποιημένες αφηγήσεις βασισμένες σε επιστολές, μαρτυρίες, απομνημονεύματα και μελέτες της ζωής και του έργου τους.

SOPHIE DE MARBOIS-LEBRUN, ΔΟΥΚΙΣΣΑ ΤΗΣ ΠΛΑΚΕΝΤΙΑΣ (1785-1854)

Η Δούκισσα της Πλακεντίας! Και πώς να μην έχετε ακούσει το όνομα! Το Μέγαρό της, η στάση του Μετρό, των λεωφορείων και του προαστιακού. Σίγουρα έχετε περπατήσει στη λεωφόρο που φέρει τον τίτλο της: Δουκίσσης Πλακεντίας, όπως έχει περάσει στα ελληνικά ο γαλλικός της τίτλος: Duchesse de Plaisance. Το πραγματικό όνομα αυτής της γυναίκας, ποιο είναι; Η καταγωγή της; Η ιστορία της Αμερικανο-γαλλίδας Sophie de Marbois μοιάζει βγαλμένη από τα μυθιστορήματα του Edgar Allan Poe. Ίσως βέβαια και να μην ήταν τόσο παράξενη όσο την έπλασαν οι διάφοροι αστικοί μύθοι της Ελλάδας, της χώρας που έκανε δεύτερη πατρίδα της.

Κείμενο / Σκηνοθεσία: Αναστασία Κουμίδου

Ηχοτοπία: Θεόδωρος Λώτης

Έρευνα: Ρεγγίνα Κατσιμάρδου, Νατάσα Καστρίτη

Συντελεστές:

Sophie de Marbois: Πέμη Ζούνη

Ραγκαβής, Βρατσάνος: Αναστάσης Ροϊλός

Δραγούμης, Thomas Wyse, Καποδίστριας, Επίκαιρα: Θάνος Τοκάκης

Julie von Nordenflycht και Μαρία: Δάφνη Χασούρου

Ηγούμενος: Θανάσης Χαλκιάς

Μουσικοί:

Θεόδωρος Λώτης: Σύνθεση, μουσικός προγραμματισμός και ηχητικός σχεδιασμός, προετοιμασμένο πιάνο

Γιώργος Σταυρίδης: Κρουστά

Agnese Banti, Τερρυ Βακιρτζόγλου, Γιώργος Νικόπουλος, Πέμυ Ζούνη: Φωνές

Ηχοληψία: Βίκτωρ Μαστέλα

Οργάνωση - Εκτέλεση Παραγωγής: ΑΜΚΕ Μάγμα

Η σειρά podcast  «ΑΟΡΑΤΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ» εντάσσεται στο πλαίσιο του επετειακού προγράμματος του ΕΙΜ ΕΠΑΝCYΣΤΑΣΗ 21 και υλοποιήθηκε με την στήριξη του Κοινωφελούς Ιδρύματος Ιωάννη Σπύρου Λάτση.

x latsi

Ελεύθερη είσοδος: 1η Κυριακή κάθε μήνα (Νοέμβριος-Φεβρουάριος), 25η Μαρτίου, 18η Μαΐου, 28η Οκτωβρίου